Milline võiks olla kodune jõusaal?

Kuigi koroonapiirangud ei kesta igavesti, on kindlasti mõned teist hakanud mõtlema, et ka kodus võiks olla mõned treeningvahendid, millega häda korral trenni tehtud saaks või lausa terve kodune jõusaal.

Peale selle, et treenerina oskan öelda, milliseid harjutusi peaks tegema ja mis vahendiga neid teha saab, olen üpris hästi kursis ka Eesti jõusaalivahendite turuga. Mitu aastat oli mul maal oma kodune jõusaal ja enne kui selle ehitamiseni jõudsin, unistasin sellest aastaid ning uurisin pakkujaid, et leida minimaalse raha eest võimalikult head vahendid. Olen nõustanud ka paari eraklienti koduse jõusaali loomisel ja paari asutust, kes on endale “jõuruumi” soovinud.

Selles postituses annan mõned tasuta soovitused, milline on minu arust ideaalne kodune jõusaal ja mida tasuks vahendite valimisel silmas pidada.

Universaalne trenažöör kui kodune jõusaal?

Kodune jõusaal

See on esimene “universaalne trenažöör”, mis googeldades ette tuli. Tundub nagu ideaalne vahend? Tegelikult saab seal normaalselt teha vaid 10 harjutust ja sedagi mitte eriti mugavalt. Nagu me teame, siis asjad, mis sobivad kõigeks, ei sobi tihti mitte millekski.

See maksab 550€, laseb teha 10 harjutust ja kannatab kuni 120kg kasutajat. Kui Sa pole tippsportlane ja tahad lihtsalt toonust kehas hoida, siis see on kindlasti mugav lahendus. Kui tahad mitmekülgsemalt treenida ja ka edasi areneda, siis ma soovitan valida teine lähenemine.

Kodune jõusaal

Minu unistuste kodune jõusaal?

Kunagi kui uuesti oma koju jõusaali teen, siis sinna saab kindlasti kuuluma kükipuur, kang, paarisaja kilo jagu raskuskettaid, reguleeritav pink ja näiteks kuni 50kg hantlid. Soojenduseks näiteks sõudeergomeeter. Kui ruumi üle, siis võiks lisada ka mõne plokksüsteemi. Päris “full” jõusaali pole koju mõtet ehitada, aga ilusa ilmaga oleks tore garaažiuks lahti teha, muss põhja keerata ja veidi muskleid pumbata.

Keskmisele kliendile soovitaksin midagi vahepealset.

Kükipuur

Kodune jõusaal

Kükipuur (kükiraam) on raam, mida saab kasutada kangi hoidmiseks nii kükki tehes kui ka lamades surudes. Kui kükipuuri üks ülemine tala on ümmargune või sinna on lisatud käepidemed, siis saab seal ka lõuatõmbeid teha. Nii saad teha juba kolme põhilist harjutust, mis treenivad enamikke lihasgruppe. Horisontaalsete julgestustaladega versioon on ka üpris turvaline. Kükipuur võtab siiski päris palju ruumi. Keskmine puur on üle meetri lai ja sügav ning umbes kaks meetrit kõrge. Hind sõltub ka sellest, kui professionaalse variandiga on tegu ehk palju raskust ja kasutust kannatab. Mingi paarsada kilo võiks ju ikka kannatada (lisaks sinu enda keharaskusele)?

Korraliku puuri saab alates ~500€ eest.

Kangipukid

Kodune jõusaal

Odavam ja ruumisäästvam variant võrreldes puuriga oleks kangipukid (ka kangipostid) ehk siis ainult see osa, kuhu kangi asetad.

Nii puudub küll lõuatõmbe võimalus, aga lõuatõmbetoru saab alati väikse raha eest juurde osta. Samuti puuduvad julgestustalad ja turvatunnet andev ümbritsev raam, aga sellega saab harjuda.

Kangipukid peaks kätte saama ca 150€-200€ eest.

Tõstekang

Kodune jõusaal

Kang tundub iseenesestmõistetav, aga siin on ka mõned asjad, mida silmas pidada. Näiteks normaalne standartne kang on alati 20kg, 220cm pikk ning 50mm laiuste otsega. On 15kg ja alla 2m kange spetsiifiliste vajadusetega sportlastele ja on ka vanema aja kange, mille otsad on üle 50mm niiet siis tead kontrollida, kui näed liiga hea hinnaga pakkumist. On veel erandeid, aga kui Sa Olümpiamängudele ei lähe, siis pole vaja mingit spetskareduse ja imekuullaagritel kangi, mis kannatab 1000kg. Siiski võiks kang ju paarsada kilo kannatada?

Paarsada kilo kannatava kangi peaksid 150€ eest kätte saama.

Raskused, kettad

Kui kang on olemas, siis läheb kettaid ka vaja. Kui Sul on 20kg kang olemas, siis võid selle võrra vähem raskuseid eelarvesse arvestada. NB! 50mm kangile sobivad 50mm avaga kettad! Hantli ketastel on reeglina 30mm ava.

Halb uudis on see, et kui 150€ eest saad endale kangipukid või kangi, siis sama summa eest saad uusi kettaid vaid umbes 40kg eest.

Kettaid on värvilisi, kummeerituid, käepidemetega, kandilisi…

Kummeeritud kettad on ilmselt paremad kui kavatsed oma parketi peal jõu- ja ilunumbreid teha. Kui mitte, siis vanast heast kõlisevast rauast kettaid saad ilmselt soodsamalt. Käepidemeid pole tegelikult vaja, on isegi juhtunud, et nende puhul ei vasta kaal lubatule… Mina ostsin igasuguste kellade ja viledeta metallist kettad, mida võib ka 2€/kg saada.

Uute ketaste hind kipub olema 3-4€/kg. 80kg kettaid 3,5€ kilohinna puhul seega 280€.

Reguleeritav kaldpink

Tavalist rinnalt surumise pinki, mida saab vaid horisontaalselt kasutada, ei näe ma mõtet osta. Kaldpingiga saab lisaks teha nii rinna ülaosa, õlgu, käsi kui ka abistava vahendina kasutada igasuguste teiste lihaste treenimiseks. Pingi puhul peaks vaatama, palju see kannatab ja kas see on koos kasutaja kaaluga või ilma. Paarsada kilo võiks ju ikka kannatada? Pink võiks olla tugev ja hea tasakaaluga, üleliigseid jubinaid pole vaja, need võivad hoopis segama hakata – näiteks lollisti asetatud pingi jalad võivad ette jääda. Piltidel esimese lahendusega kõrguse muutmine tundub mulle kõige töökindlam, ka selline pink ise jätab mulle tugeva mulje. Teise pingi puhul ilmselt maksad materjali ja disaini eest peale.

Normaalse reguleeritava treeningpingi saad umbes 200€-300€ eest.

Hantlid

Kodune jõusaal

Ka hantleid on millegipärast igasuguse kuju ja värviga. Inimesed küsivad tavaliselt kummeeritud hantleid, et põrandat mitte kahjustada, kuid võiks mõelda ka selle peale, et kumm laguneb rohkem kui puhas raud.

Kui raha pole probleem, siis võiks osta ilusa hantlite püramiidi 1-10kg. Talvel saab ka tuled külge panna ja jõulupuuna kasutada.

1-10kg hantlikomplekti koos alusega võid saada 500€ eest.

Reguleeritavad hantlid

Kodune jõusaal

Keskmisele harrastajale oleks ilmselt ikkagi mõistlikum osta tellitavad hantlid.

Tellitavad hantlid on tavaliselt 15-25kg, seega tõsisele harrastajale võivad väheks jääda, aga saab hakkama.

Reguleeritavate osas pole ma pikemat uuringut teinud, sest kes juba koju jõusaali ehitab, võtab tavaliselt suuremad hantlid.

2x15kg reguleeritavad hantlid saad kätte 80€ eest.

Kiiresti reguleeritavad hantlid

Kodune jõusaal

Olemas on ka sellised uuenduslikud kiire raskuste vahetamise mehhanismiga hantlid. Harrastajale tundub hea lahendus, aga ma pole ise proovinud, kas nendega on mugav treenida. Kui keegi on, siis andke teada. Mugavuse eest maksad sellisel juhul muidugi peale.

Soovitus!

Kodune jõusaal

NB! Reguleeritavatel hantlitel on tihti komplektis paar suuremat ketast ja mõned väiksemad, kuigi toru mahutaks ka ainult suuri. Ehk siis võiks hoopis osta eraldi hantli varre ja sinna juurde nii palju 5kg kettaid kui mahub.

Näiteks: 32kg raske hantli saab nii: 30mm hantlivars + 6 x 5kg ketast = 14€ + 86€ =100€.

NB! NB! Tõsisele trennisõbrale tuleks ehk soodsam osta 50mm laiusega hantli vars, siis saab ka hantlil kasutada kangile mõeldud kettaid ja vastupidi.

50mm laiune ~6kg hantli vars maksab ca 40- 50€.

Sinna juurde siis nt 6x5kg ketast (~3,5kg/ketas) = 105€.

Jooksulint? Sõudeergomeeter? Stepper?

Normaalne jooksulint maksab vähemalt 1000€ ehk sama palju, kui kogu ülejäänud jõusaali raud, aga vabalt võib maksta ka 5000€ või rohkem.

Mina soovitan seegakoduse jõusaali puhul keskenduda rauale. Kohe kui mingi tehnoloogia mängu tuleb, võid enda ogaraks maksta ja lõpuks saad selle masinaga ikka vähem harjutusi teha kui oma keharaskusega.

1000€ jooksulindi asemel osta 5€ hüppenöör või jookse ümber maja.

Kui siiski mõnda kardiomasinat soovid, siis mina soovitan sõudeergomeetrit või assault bike’i. Mõlemad on kardiomasinatest ühed soodsaimad, kompaktseimad, põletavad hästi kaloreid ja treenivad mitut lihast korraga. Muidugi võid lähtuda sellest, mis sulle endale meeldib.

Kokkuvõtteks:

Kangipukid 150€

Tõstekang 150€

80kg kettaid 280€

Kaldpink 200€

Reguleeritavad hantlid 2x15kg 80€

Lõuatõmbetoru 30€

Peenikesed kummilindid 10€

Paksud jõutõstekummid 30€

Võimlemismatt 20€

KOKKU: 950€

1000€ pole kommiraha, aga ka mitte uskumatu summa. Mõni kulutab selle iga aasta uue telefoni peale või lausa iga kuu garaaži rendile.

50€ kuus jõusaalitasult kokku hoides teenib 1000€ tagasi vähem kui 2 aastaga, samas see ei pea olema eesmärk. Võib kasutada mõlemat varianti.

NB! Soovitus!

Kasutatud kangipukid (kükipuuri), tõstekangi, kettad, hantlid jms saad ilmselt ca 30% soodsamalt kui uued. 

Kangipukid+kang+pink+kettad+hantlid=860 – 30% = 602€.

See oleks juba võrreldav multifunktsionaalse trenažööri hinnaga (550€), aga harjutusi saab ikka kordades rohkem teha.

Kasutatud kummilinte ilmselt osta poleks mõtet, aga rauda küll – sellega naljalt midagi ei juhtu.

Soovitan kasutada nt osta.ee-d kasutatud trennivahendite leidmiseks. Otsingus tasub kasutada erinevaid nimetusi, mida üritasin ka siin mainida (näiteks kangipukid vs kangipostid). Nt kui paned otsingusse kang, tulevad ette ka kõik ilusad kangad, millest saad kodujõusaali akende ette kenad kardinad, aga see pole ilmselt Su esimene prioriteet. Sellisel juhul tasub otsingus kasutada tõstekang või universaalset eesliidet jõusaali- .

Muud treeningvahendid: kummilindid, kummituubid, võimlemispall, võimlemismatt, TRX (või muu suspension trainer) jne on ka odavad ja vähe ruumi nõudvad vahendid, mille abiga saab lisaks kordades rohkem harjutusi ja harjutuste variatsioone teha. Kuna need maksavad 10-50€, siis ma neil hetkel pikemalt ei peatuks. Võlusõna oleks e-bay.

Lisan ka kaks kodumaist veebipoodi, kust võib leida normaalse kvaliteediga tooteid normaalse hinnaga:

https://www.sportfever.ee/

https://budopunkt.ee/

Loodetavasti andsin piisava ülevaate. Kui soovid koju jõusaali ehitada ja soovid konsultatsiooni, siis kirjuta mulle. Kui unustasin midagi olulist mainida või Sul tekib küsimusi, siis anna teada.

Similar Posts