Kuidas pärast pausi uuesti treenima hakata ja muud KKK

Tervitus!

Peagi saab juba 3 nädalat taas personaaltrenne antud. Tuleb tunnistada, et pärast sunnitud pausi teen seda tööd täitsa uue innuga. Samuti on enda trennideks rohkem motivatsiooni, hoolimata 15 jõusaalis veedetud aastast.

Tänu uuele algusele jäid ka paremini meelde küsimused, mis trenni tulnud inimesi vaevasid. Seetõttu otsustasin esimest korda selle blogi ajaloos sellise korduma kippuvate küsimuste postituse teha.

Kuidas pärast karantiinipausi uuesti treenima hakata?

Indrek Otsus ütleb raamatus “Kulturism ja fitness”: “Kõik on olnud kunagi algajad, seda on sisuliselt ka viis aastat jõudeelu elanud maailmameister. Seepärast sobivad siin antud treeningusoovitused kõigile tervetele inimestele: algajatele, pikema treeningupausi pidanutele, aga miks mitte ka tippsportlastele taastavaks perioodiks.”

Mehed, kes treenivad lihasgruppide kaupa laiali jagatud kava järgi, a la “rinnapäev”, “seljapäev”, “jalapäev” jne tahavad tihti sellise kavaga jätkata. See tähendaks, et pärast 4 nädalast pausi kulub trenninädala viimase, näiteks jalatrennini jõudmiseni veel üks nädal ehk jalgu pole seks hetkeks juba 5 nädalat treeninud. See lükkab endisesse vormi saamist veelgi edasi.

Ma soovitan ja teen ka ise nii, et pärast kasvõi kahenädalast pausi alustan uuesti treenimist ikka algajate kavast. See tähendab, et esimesed paar trenni teen terve keha läbi, et kõik lihased saaks väikse eluvaimu taas sisse. Kui mingi “toonus” juba tagasi on, siis jagan kava soovitud moel laiali.

Ma teen näiteks:

  1. Seljale ülalt tõmbed
  2. (surumisharjutus) rinnale
  3. Seljale eest tõmbed
  4. Õlale üles surumine või kõrvale lendamine
  5. Reie esiosale harjutus
  6. Reie tagaosale harjutus
  7. Tuhara- või muu jalaharjutus
  8. Kõht

Umbes sellise loogikaga võivad 2-3x nädalas treenivad tervisesportlased kogu aeg treenida.

 

Mujal on okei, aga kõhult tahaks pekki vähemaks. 

Ütlen enda kogemusest, et kui kõhul on liigselt rasva, siis on pekki selleks ajaks ikka juba mujal ka. Kõhu pealt paistab (meestel) tihti rasv lihtsalt rohkem välja.

Kõik peaksid tänapäeval teadma, et ainult ühest kohast pole võimalik rasva põletada. See on umbes sama võimalik, et võtad veeämbrist kulbiga ühest kohast vett  ja sinna jääb lohk järele.

Kõhult rasva vähendamiseks peab ikka tegelema üldise kaalulangetusega.

 

Kas ühest kõhuharjutusest trennis ikka piisab?

Algajad panen üldjuhul treenima eelpool näidatud kava järgi. Ka pärast koroonat on uued kliendid juba jõudnud küsida, kas ühest kõhuharjutusest trennis ikka piisab, et kõhurasva vähendada. Jällegi, hoolimata eesmärgist peaks algaja kõigepealt üldse keha koormusega harjutama ehk treenima üldise kava järgi. Hiljem võib minna spetsiifilisemaks. Teiseks, kõhulihased on üpris väiksed lihased ja see masinal istumine ja ühele-teisele poole pööramise harjutus ei põleta väga kaloreid. Põhimõtteliselt võib öelda, et kükk aitab kaudselt rohkem kõhulihaseid välja tuua, kuna põletab lihtsalt nii palju rohkem kaloreid kui seal kõhumasinal istumine.

 

Mis toidulisandeid peaks tarbima?

Töötasin umbes 5 aastat FitShopis, müüsin toidulisandeid, sõin neid ise iga kuu umbes 100€ eest ja tõlkisin ning koostasin toodete infotekste. Seetõttu julgen öelda, et tean neist üpris palju. Olen mõelnud sellest ka eraldi postituse teha, aga eks näis…

Ühesõnaga, lühidalt ja konkreetselt öeldes keskmisel 2-3x nädalas treenival harrastussportlasel pole vaja ühtegi toidulisandit! Ausalt, need ei tee Sinust Supermani. Isegi mitte Robocopi. Okei, omega-3 või vitamiine võib ehk süüa, aga läbimõeldud toitumise korral saab isegi nendeta.

Kes mingil alal võistelda soovib, siis võivad toidulisandid tõesti mõne % kaasa aidata. Samas ma räägin omast kogemusest, et sõin lisandeid FitShopis töötades kahe suupoolega ja kasutatud bemmi hinna jagu, aga näe maailmameister ei ole. Isegi mitte Euroopa meister. Olen proovinud kõike. Liiva maitsega vürtsidest pesemata vööpiirkonna lõhnaga aminohapeteni välja. Ükski pole andnud sama tulemust kui täpne toitumine ja mõistlik trenn.

Eelmisel aastal, kui tegin oma elu parima vormi, ei söönud ma ühtegi valgupulbrit. Omega 3, vitamiine ja olude sunnil pre workout energiajooke siiski.

 

Kas see kapsasupi/Mr Properi/täishääliku dieet on hea? Mul sugulane kaotas sellega 10kg!

Tõepoolest, igasugune dieet, mis sisaldab endas kalorite piiramist, aitab kaalu langetada. Aga kas mõistlikult ja püsivalt, see on juba iseasi.

Nagu eelmisel aastal kirjutasin, võin laksust mõelda välja mõne dieedi, mis toimib – näiteks sinise toidu dieet. Lubatud on süüa lõputult, kuid ainult sinist toitu.

Efekt tuleb siin sellest, et kuna siniseid toiduaineid on vähe, elimineerid oma menüüst kohe paljud kaloririkkad toidud. Teiseks, niimoodi asju heaks ja halvaks jagades on lihtsam ennast distsiplineerida. Ei pea väga mõtlema ja saad ise kohe aru, kas toit on lubatud või ei. (Üleüldse on ju lihtsam elada, kui maailma must-valgena näha :)) Kolmandaks, peagi viskab Sul ilmselt see piiratud toiduvalik üle ja Sa ei viitsi isegi neid lubatud toiduaineidki väga suures koguses süüa.

Niiet küsi nüüd oma sugulaselt uuesti, kas see kaotatud kaal ka püsima jäi? Suure tõenäosusega mitte.

Samal teemal: Kroonika korjas ka mu eelmise aasta Stockholmi dieedi kommentaari taas üles: LINK

 

Mis teemasid peaksin veel arutama? Mis küsimustele veel vastuseid soovite? Kirjuta kommentaaridesse ↓

Similar Posts