Simeonsi dieet – personaaltreeneri aus analüüs
Simeonsi dieet on võrdlemisi tuntud, aga minu hinnangul on selle kohta väga vähe objektiivseid ülevaateid. Seetõttu analüüsin siin blogis, kui efektiivne, tervislik ja mõistlik on doktor Simeonsi dieet + jagan ühe oma kliendi kogemust ja tagasisidet. Et Robert Sarv mulle varsti nõudekirja ei saadaks, siis toetun siinses Simeonsi dieedi arvustuses lisaks enda teadmistele palju ka rahvusvahelistele usaldusväärsetele allikatele.
Mis on Simeonsi dieet?
Algupärase Doktor Simeonsi dieedi looja oli Briti endokrinoloog Dr. Albert Theodore William Simeons (1900-1970). Ta uuris Indias dieedil olevaid rasedaid naisi ja ajuripatsi probleemidest tekitatud ülekaalulisusega mehi. Ta leidis enda sõnul, et hormooni koorioni gonadotropiini ehk hCG süstid aitasid neil kaotada rasva samal ajal lihasmassi säästes.
Miks siis pole doktor Simeonsi dieet hea lahendus?
Sest keha suudab tervislikult rasva põletada maksimaalselt umbes ainult 1 kg nädalas ja teaduslik konsensus pole kinnitanud Dr Simeonsi leidu, et hCG aitab rasva kaotada samal ajal lihasmassi säästes.
Kiiremini kaalust alla võttes tuleb enamik kaalulangusest lihasmassi arvelt. See on ebatervislik ja keha kurnav. Välimuse seisukohalt tähendab see lihtsalt öeldes, et rasva alt ei tule nähtavale ilus vormis keha. Kehavormid ei parane märgatavalt ja “suurest pirnist” saab lihtsalt väike pirn.
Aga teaduses on nii, et “avastada” võib igasuguseid asju. Näiteks sa võid väita, et sa avastasid Loch Nessi koletise. Või et suhkruvesi ei külmu ära. Aga kui sul pole veenvaid tõendeid ja ka mitte keegi teine sinu avastusi ei kinnita, siis sellest ei saa fakt. Näiteks kui 1000 teadlast paneb ka kontrollitud tingimustes suhkruvee külmkappi ja see ikkagi külmub ära, siis tuleb järeldada, et tõenäolisem on, et sa tegid kuskil vea. Näiteks läks sul suhkur soolaga segamini.
Lühike kokkuvõte ka Dr Simeonsi Wikipedia lehelt:
Scientific consensus does not support Simeons’s claims, finding no weight loss attributable to the use of hCG.
Albert T. W. Simeons
Ehk tõlkes:
Teaduslik konsensus ei toeta Simeonsi väiteid, leides, et hCG kasutamine ei põhjusta kaalulangust.
Ja isegi kui hCG töötaks, siis see on hormoon, mida kasutatakse viljatusravis. Ei taha mõeldagi, mis saaks, kui igaüks seda nagu jumal juhatab endale süstima hakkaks. Nagu igal ravimil, on ka sellel kõrvalmõjud.
Kokkuvõtet Dr Simeonsi dieedist tehtud uuringutest võib lugeda PubMedist, mis on maailma kõige tuntum avalik teadusartiklite portaal:
The effect of human chorionic gonadotropin (HCG) in the treatment of obesity by means of the Simeons therapy: a criteria-based meta-analysis
We conclude that there is no scientific evidence that HCG is effective in the treatment of obesity; it does not bring about weight-loss or fat-redistribution, nor does
it reduce hunger or induce a feeling of well-being.Tõlge:
The effect of human chorionic gonadotropin (HCG) in the treatment of obesity by means of the Simeons therapy: a criteria-based meta-analysis
Me järeldame, et puuduvad teaduslikud tõendid selle kohta, et HCG on rasvumise raviks tõhus; see ei too kaasa kehakaalu langust ega rasvade ümberjaotust, ei vähenda nälga ega tekita heaolutunnet.
Siinkohal võivad asjapulgad tahta mind süüdistada ebatäpsuses ja väita, et tänapäevane Dr Simeonsi dieet on “hoopis midagi muud”. Jah, hormoonsüste sellest enam ei leia, aga 500 kcal dieet on ikkagi ohtlik.
USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) võtab mõlemad teemad – hCG süstid ja liigmadala kaloraaži – kokku selles artiklis:
Avoid Dangerous HCG Diet Products
Living on 500 calories a day is not only unhealthy but also dangerous. People on such restrictive diets are at increased risk for side effects, including gallstone formation, an imbalance of the electrolytes that keep the body’s muscles and nerves functioning properly, and an irregular heartbeat. Such restrictive diets can be dangerous, even potentially fatal.
Tõlge:
Avoid Dangerous HCG Diet Products
500 kaloriga päevas elamine ei ole mitte ainult ebatervislik, vaid ka ohtlik. Sellist piiravat dieeti pidavatel inimestel on suurem risk kõrvaltoimete tekkimiseks, sealhulgas sapikivide teke, keha lihaseid ja närve toimimas hoidvate elektrolüütide tasakaalu häirumine ja südame rütmihäired. Sellised piiravad dieedid võivad olla ohtlikud, isegi potentsiaalselt surmaga lõppevad.
Ja kui sa maailma juhtivaid teadusportaale ei usalda, siis Erik Orgut ikka:
Toitumisnõustaja Erik Orgu dr Simeonsi dieedist: seda ei saa tervislikuks nimetada
Rääkimata sellest, et Simeonsi dieeti kajastati “Kuuuurija” saates ja mitte heas valguses.
Pluss, kui toode põhineb millelgi, mida teadlased on korduvalt ümber lükanud ja mille eest ametivõimud hoiatavad, siis mul tekiksid küsimused, kui hea see “uus toode” ikkagi on.
Aga vaatame siis lähemalt tänapäevast Dr Simeonsi dieeti.
Simeonsi dieet: graanulid
Kuna koorioni gonadotropiini hormoonisüstid on enamikes riikides keelatud, on tänapäevases Dr Simeonsi dieedis lisaainena graanulid. Need sisaldavad ksülitooli ehk tuntud suhkruasendajat (+stabilisaatoriks natukene tselluloosi).
Suhkruasendajaid ei pea kartma – dieedi ajal on nad mõistlikus koguses magusaisu rahuldamiseks täitsa omal kohal. Aga naljakas on, et samad inimesed, kes muidu kardavad suhkruasendajaid kui tuld, söövad neid rõõmuga, kui keegi väidab, et need kuidagi kaalulangusele kaasa aitavad. 🙂
Miks peab kaalulangetamiseks puhast suhkruasendajat sisse ajama? Ja miks ei võiks siis Simeonsi graanulite asemel näiteks ksülitooliga Jenkki nätsu närida või suhkruasendajaga Coca-Cola Zerot juua? See on mulle täielik müstika.
Mulle jääb mulje, et Simeonsi graanulid on seal lihtsalt selleks, et seda dieeti eriliseks muuta nüüd kui hormoonisüstid on keelatud. Muidu oleks see tavaline liiga madala kaloraažiga dieet.
Kui treeningkavas on mingi “imeharjutus”, siis tundub treeningkava erilisem ja efektiivsem. Ja kui inimene usub, et on saanud kätte midagi, mis on tavalisest erilisem, siis pingutab ta rohkem, et mitte seda “imeefekti” raisku lasta. Eriti kui ta on selle eest palju maksnud. Ja tänu sellele normist erinevad lähenemised tihti töötavadki. Mitte seetõttu, et nad oleks tõesti kuidagi paremad, vaid kuna inimene nendesse usub ja seega rohkem pingutab.
Dr Simeonsi dieet: menüü
Paar aastat tagasi kommenteerisin meediale Stockholmi dieeti. Kuna mõlema menüüs on umbes 500 kcal, siis võin lihtsalt selle kokkuvõtte kopeerida:
Neli korda vähem kaloreid kui vaja
Üks murelik klient saatis mulle selle Stockholmi „imedieedi“ kava. Numbreid kokku lüües on ilmselge, et selle kaloraaž ei ole kaugeltki piisav. Kokku tuli vaid 500 kcal päevas, normaalne oleks talle ligi 2000 kcal päevas. 500 kcal peaks olema ühe eine, mitte terve päeva toit. Isegi koomas inimene vajab rohkem kaloreid – enamik energiast kulub meie kehal ju organite tööle. Selliste näljadieetide koht on ajaloo prügikastis.
Kaire kiidab menüü mitmekesisust, aga seegi on saavutatud sellega, et ühele päevale mõeldud toidud on jagatud mitme päeva peale. Normaalne oleks iga päev süüa mitmekesiselt: nii valke, rasvu kui ka süsivesikuid. Kui kavast midagi positiivset otsida, siis toiduainete valik on normaalne: kana, muna, puder, salatid, puuviljad – need on kõik hea valik, aga menüü sellisel kujul ei kannata kriitikat.
PERSONAALTREENER hoiatab Kaire Vilgatsi dieedi eest: näljadieetide koht on prügikastis
Ilma siin konkreetset menüüd jagamata (sest muidu võin saada Robert Sarvelt kirja) võin öelda, et toiduainete valik on Dr Simeonsi dieedi menüüs tõesti ok – lahja liha, kala, juurviljad, puuviljad ja marjad. Neid ja muid tervislikke toiduaineid peaks muidugi sööma. Aga see ei päästa, (katkine kell näitab ka 2x päevas õiget aega) sest kaloraaž on Simeonsil ikka vajalikust 3-4x väiksem.
Simeonsi dieedi kodulehel seisab, et “see dieet aitab 40 päevaga vabaneda 8-15 kg rasvast”. Kes on vähegi sügavamal tasemel kaalulangetusega kokku puutunud, see teab, et keha ei suuda nii kiiresti nii palju puhast rasva põletada. Selline kaalulangus saab tulla vaid mõningase rasva, ajutiselt suure osa vee ja kahjuks ka olulises koguses lihasmassi arvelt. Mis sellisel juhul juhtub, seda kirjeldasin juba ülalpool.
Simeonsi dieet: tagasiside
Seda postitust ajendas kirjutama mu ühe personaaltreeningute kliendi kogemus.
Tema tagasiside Doktor Simeonsi dieedile on järgmine:
Dieet ju iseenesest töötab, see on ka tõenäoliselt põhjus, miks inimesed selle äärmise ekstreemsusega jätkavad. Aga seal läheb õhkõrn piir konstantse piina ja nälja vahel.
Esimesed päevad on tõenäoliselt kõige hullemad, kui sa täpselt ei saa aru, miks sa tühjast kõhust konkreetselt valu tunned.
Järgnevatel päevadel või nädalatel hakkad paaniliselt igat kurgiviilu kaaluma ehk normaalsus kaob ära. Ma arvan, et inimestel, kellel on kalduvus toitumishäireks, võib see selle dieediga küll probleemiks saada.
Need kilod ei tulnud tagasi, see on positiivne, aga see on ikka korralik eneseületus, veidi nagu põgenemistoas, sest isegi tavalist 100g kohupiima saab ainult iga 3.–4. päeval.
Trenn ei ole isegi ju valikus, sest siis tõenäoliselt inimene kukuks trenni lõpus kokku.
Kriipsutad päevi ja loodad, et pole mega pearinglust tavalisi toimetusi tehes.
See, et mu kliendil kaal tagasi ei tulnud, on muidugi ime. Sest ükski dieet ei saa garanteerida püsivat kaalulangust. Kaalu allavõtmine ja juurde võtmine on matemaatika.
Kui sa oma toitumist ei muuda ja pärast dieeti endise menüü juurde naased, siis hakkab kaal vaikselt tagasi tulema. Sellepärast peabki muutma elustiili ja tegema kogu aeg targemaid valikuid, mitte lootma ajutistele dieetidele.
Doktor Simeonsi dieedi kokkuvõtteks
Vahet pole, kas süüa just neid toiduaineid ja nendes kogustes, mis Dr Simeonsi dieedis kirjas on või lihtsalt vähe, kõrvalmõjudest ei saa üle ega ümber. See kui näljamenüüle uhke nimi panna ei aita kuidagi vähesest söömisest tingitud kõrvalmõjusid ära hoida, kuigi nende koduleht võib seda väita.
Kalorite range piiramine võib põhjustada oluliste toitainete (valgud, kiudained, vitamiinid, mineraalained jt) puudujääke, mis võivad omakorda põhjustada terviseprobleeme. Samuti võib vähene söömine põhjustada näiteks väsimust, nõrkust, pearinglust, peavalusid, iiveldust ja seedeprobleeme.
Kui sul on Simeonsi dieedi kohta veel midagi lisada või küsida, siis anna teada ja täiendan seda postitust jõudumööda.
Kuidas tegelikult tervislikult ja efektiivselt kaalust alla võetakse, seda loe minu populaarsest blogipostitusest: Kuidas saada kaalust alla? Suur ülevaade