Kas Detox aitab? Vastab teadlane!
Detox kui mürkide väljutamine organismist – kas sel on mõtet? Kuna uuel aastal otsivad inimesed ikka kiireid mooduseid, kuidas vormi saada, võtsin ühendust Eesti Toksikoloogia Seltsiga, et küsida teadlastelt, kuidas on lood detoxi ja organismi puhastamisega.
Kommenteerimiseks võtsime selle artikli, kuna sellesse on koondatud kõik enamlevinud detoxi soovitused: Alkeemia
Detoxi teemal vastab teadur
Doktor Villem Aruoja, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, Keskkonnatoksikoloogia laboratoorium:
“Detox on teema, mida on palju propageeritud, kuid millest mingit tulu tervisele ei näi olevat.
Mis puudutab konkreetset artiklit, siis nähtavasti pärineb see telegram.ee-st, mis sisaldab minu hinnangul liiga palju mütoloogiat, et jõuaks ümber lükata. Pigem soovitan selliseid allikaid vältida. Artikkel kuni soovitusteni ja pärast neid on sõltuvalt lausest kas täiesti vale või osaliselt vale. Võib arvata, et osad terviseprobleemid on seotud keskkonnamürkidega, aga millised probleemid ja milliste mürkidega on juba raskem küsimus. Kõik soovitused pole siiski lõpuni halvad, osad on võrdlemisi kahjutud.”
Eesti Toksikoloogia Seltsi juhatuse esimees doktor Aruoja kommenteeris artiklis nimetatud detoxi ehk organismist mürkide väljutamise vahendeid lühidalt:
- HEPA või muu filter – “Kui raha on, miks mitte, näiteks kui õuest tuleb suitsu või õietolmu.”
- Eemalda toksilised puhastusvahendid – “Kui neid vaja pole, siis jah; samas toksilisus sõltub doosist, kõik ained on mürgid.”
- Higista – “Higi võib sisaldada kehas sisalduvaid mürke, kuid higi abil väljub neid ebaoluliselt vähe.”
- Paastu – “Rasvkoesse kogunevad tõepoolest rasvas lahustuvad keskkonnamürgid, mis võivad vabaneda (st verre liikuda) või hoopis rasvkoes kontsentreeruda koos rasvkoe vähenemisega, ühe päevaga seda naljalt ei juhtu. Pikem paastumine võib olla tervisele kahjulik.”
- Shankhaprakshalana – “Umbluu, kuigi suud tasub puhastada, eriti just hambaid.”
- Hatha – “Soovitust ei kirjeldata.”
- Joo palju puhast vett – “Jah, kui on janu; Eestis on kraanivesi puhas.”
- Kuum ja külm vann – “vt. “Higista.””
- Proovi mõnda… – “Liiga ebamäärane”
- Söö toite, mis toetavad keha puhastumist – “Loetletud toidud pole tõenäoliselt halvemad kui enamus teisi toite.”
- Kasuta naha puhastamiseks savi – “Raskmetalle nii eemaldada ei saa.”
- Kasuta maarjaohaka või võilille juuri maksa puhastamiseks – “Maksa pole vaja puhastada (mitte, et need taimed sellele kuidagi kaasa aitaksid).”
- Tarbi ohtralt looduslikku C-vitamiini – “Esiteks pole keha jaoks vahet kas looduslik või sünteetiline C-vitamiin ja teiseks pole vitamiinide ületarbimisel positiivset mõju tervisele. C-vitaminiini puhul algab kahjulik mõju väga suurtest kogustest, seega praktiliselt ohutu soovitus, kui tarbitakse näiteks puuviljade kujul, siis hea soovitus; radioaktiivse saastega seos puudub.”
Veel kommentaare detoxi teemal
Üks Eesti Toksikoloogia Seltsi liige lisas ka:
“Puuduvad allikad, millele toetutakse faktide esitamisel”
“Mida nimetatakse keskkonnamürkideks?”
“Miks peetakse puhastusvahendeid toksilisteks, sest kemikaalide kasutamisel toodetes lähtutakse kemikaali konkreetsetest omadustest, et tagada toote ohutus. Looduses leiduvad ja tekkivad ained võivad olla palju ohtlikumad kui tööstuslikult toodetud.“
Eesti Toksikoloogia Seltsi juhatuse esimees, doktor Villem Aruoja ei hakanud teadlasele kohaselt resoluutselt välistama, et “detox kuuridel pole mingit mõju näiteks psüühikale ja sealtkaudu näiteks söömisharjumustele” (sest näiteks kui inimene on mingi soolapuhujale 200€ maksnud organismi puhastamise eest, siis ta tihti hakkab samal ajal ka tervislikumalt toituma, sest raha kulutamine motiveerib – minu märkus).
Raha raiskamine on tema sõnul detox tooted selles mõttes kindlasti, et keha seestpoolt puhtamaks ei saa. Aga kui inimestele väga meeldib näiteks saunas käia ja palju vett juua ning nad selle tegevusega ennast ega teisi ei kahjusta, siis ta ei näe ka vajadust kedagi otseselt keelama hakata.
Ta rõhutab, et neerude ja maksa funktsiooni on sisetunde järgi raske hinnata (ehk siis sa ei saa väita, et kergem tunne pärast detox kuuri on tõend selle toimimisest, tõenäoliselt on see platseebo efekt – minu märkus), välja arvatud siis, kui need juba tõsiselt halvasti töötavad ja loodab, et viimasel juhul suundutakse siiski arsti, mitte kehapuhastaja poole.